1. Przykład zastosowania ogniwa paliwowego

Przykład zastosowania ogniwa paliwowego

Wykładowca

dr inż. Paulina Pianko – Oprych

Kontakt

paulina@zut.edu.pl, tel. 91 449 47 31

Opis zajęć

Ćwiczenie zostanie przeprowadzone przy użyciu dwóch zestawów edukacyjnych energii odnawialnej, które stanowią modułowe narzędzia eksperymentalne, mające za zadanie zaprezentowanie działania technologii czystej energii w miniaturowej skali. Za pomocą zestawu edukacyjnego energii odnawialnej I możliwe jest stworzenie miniaturowej instalacji do produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, wykorzystywanej następnie do zasilania diod migających lub napędzania wiatraka.

Wyprodukowana w ten sposób energia może być użyta podczas eksperymentowania ze zjawiskiem elektrolizy w celu wygenerowania wodoru, wykorzystywanego następnie jako odnawialny nośnik energii do zasilania wielu aplikacji za pomocą technologii ogniw paliwowych, których zastosowanie zostanie zaprezentowane w ramach zestawu edukacyjnego II.

Zestaw II wyposażony jest w innowacyjny samochód H-racer, który w 100% zasilany jest wodorem - czystym paliwem produkowanym przez miniaturową słoneczną stację tankowania wodoru. H-racer jest najmniejszym na świecie samochodem zasilanym z wodorowego ogniwa paliwowego z protonowymienną membraną polimerową. Zestawy te stanowią doskonałą okazję do zapoznania uczniów z ekscytującymi perspektywami pozyskiwania i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, jak również z podstawowymi prawami fizyki i chemii.

Czas trwania zajęć

2 godziny